קינדל – יש עתיד

 

אמזון השיקו השבוע את הגירסא ה"גדולה" של הקינדל, קורא הספרים הדיגיטלי שלהם.  הגירסא הזו יקרה מעט יותר, גדולה קצת יותר, ומיועדת לשמש לקריאה של ספרי לימוד (סטודנטים) ושל עיתונים, בצורה נוחה יותר.  

 

 

הקינדל החדש

הקינדל החדש

 

הדיונים סביב ההשקה היו מעניינים, וקשרו יחד את הדיונים על עתיד העתונות והוצאות הספרים, עם דיונים יותר טכניים ושאלות שנשמעו לי קצת מיותרות כמו – האם הסטודנטים באמת ישתמשו בקורא אלקטרוני. למה זו שאלה מיותרת? כי ברור שהם ישתמשו! אולי לא ממש עכשיו, אולי לא בדיוק בקינדל הזה, אבל בסופו של דבר, האם למישהו יש ספק שקורא דיגיטלי שכל הספרים יכנסו בתוכו יהיה יותר שימושי/ידידותי לסביבה? 

מבחינת המוצר, הנה הנקודות שהן בעיני המפתח לכך שהקינדל או כל קורא אלקטרוני אחר "יתפוס":

1. מחיר המדיה עצמה – ה"קורא" יכול להיות יחסית יקר (למרות שכמעט 500$ זה ממש מוגזם), אבל המדיה עצמה צריכה להיות מהותית יותר זולה. ספרי לימוד הם עדין דבר מאוד יקר, והמדיה האלקטרונית ממש לא צריכה להיות כל כך יקרה. המודל הכלכלי הוא כמובן קריטי. 

2. שמישות – ברור שיותר נוח להתסובב עם "מחברת אלקטרונית" מאשר עם ערימת ספרים. אבל לשמישות יש עוד כמה רמות:
– עד כמה נח לקרוא? ולדפדף?
– לסטודנטים – עד כמה נוח לכתוב הערות וסיכומים?  

3. יתרונות מול המדיה הישנה 
– אלמנטים חברתיים: אפשר להחליף סיכומים עם חברים?
– קישורים – אפשר לקשר בין המצגת של המרצה לפרקים הרלוונטים בספר?

עוד מבט

עוד מבט

 

המשתנה האחרון, מעבר לשיקולים הכלכליים, הסביבתיים והשימושיים, שישפיע על מהירות האימוץ של הספר הזה הוא אנחנו – המשתמשים (למעשה אנחנו המשתנה הראשון, וברמה הפילוסופית אנחנו כל המשתנים, אבל לא נכנס לזה הפעם).

האם אנחנו נסתגל, ונאהב, את הפורמט האלקטרוני. האם אנחנו נוכל לוותר על ההרגלים הכל כך חזקים שלנו. אני עדין שיכת לדור שיש לו סנטימנטים לספר המודפס ולחנות הספרים.  כפי שכבר סיפרתי בעבר, פעם היה לי הרבה יותר קשה לקנות דברים ברשת, והיום זה הרבה יותר קל. לא מעט מהשינוי הזה הוא בזכות אמזון, שאתם כבר יודעים שאני אוהבת.

לקנות ספרים ברשת זה כבר ממש קל, והפורמט הדיגיטלי יכול להפוך את זה לקל עוד יותר – לדפדף קצת מראש, לקרוא פרק או שניים לדוגמא, נשמע דווקא כייף.  
אבל ברמה הרגשית, אני עדין אוהבת חנויות ספרים. ולשבת ביום שישי בבוקר עם העיתונים, ומגזינים מנייר כרומו מעולה ותמונות מגרות.  

אין לי ספק שהקורא האלקטרוני הוא העתיד, והעתיד הקרוב יותר מאשר הרחוק.  אני אצטרף לזרם ואהנה ממנו, אבל אני מקוה שגם חנויות ספרים שוות ומגזינים איכותיים ישרדו את השינוי הזה.  

פוסטים קשורים (בדרך זו או אחרת)

6 תגובות

 1. e book readers will need to drop way down in price to make a big impact in the short term . also ,a reseller market, for used media,

 2. הדס שיינפלד

  אני לא בטוחה שהמחיר של הכלי הוא כל כך מהותי כמו שאתה חושב, אני חושבת על המודל האיפוד שגם הוא היה די יקר בהתחלה. אם הוא מכשיר ממש מגניב, והשימוש בו בסופו של דבר יחסוך הרבה כסף, אז זה עדין יכול להיות שווה.

 3. שותף לדעתך, אני מסכים שהמכשיר הזה הגאדגט נחשק (גם בעיני) והרבה עצים יהיו חבים לו את חייהם.

  נראה לי שבסופו של דבר שתי המדיות, הכתובה על נייר והמוצגת על הקינדל (או המתחרה שמן הסתם יגיע), יחיו בשלום אחת לצד השנייה כמו שהאינטרנט לא הרג את הטלוויזיה שלא הרגה את הרדיו.

 4. הדס שיינפלד

  אני לא בטוחה שההשוואה לאינטרנט/טלויזיה/רדיו היא נכונה. לדעתי יש כאן הבדל של פורמטים שיותר דומה להשוואה בין קסטה/דיסק/MP3, ובמקרה הזה – המדיות הישנות הולכות לאיבוד.
  זה לא בדיוק אותו הדבר – באמת אני לא מכירה מישהו שיש לו סנטימנטים לקסטות, אולי תקליטי ויניל הם הם המקור הנכון, ומי שמשתמש/אוסף אותם בימים אלה הם באמת רק המכורים לענין. המדיה כבר לא באמת חיה.

 5. פינגבק:הבלוגרית » ארכיון הבלוג » שוטף + זכויות הספר, האפליקציה והאדם

 6. אני בדעתם של מורד והדס וגם אני חושבת שאם האינטרנט לא פגע בטלויזיה וברדיו הקינדל לא יפגע בספרים ובמגזינים. אולי תהיה פחות קניה מבעבר אבל עדיין תהיה מכירה של כריכה קשה ושל מגזינים. (לקרוא לאשה בשרותים זה תמיד נוח…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *