בנות בהיי-טק? צריך להתחיל מוקדם

אני יושבת בישיבות בחברה שלי, ובדרך כלל אני האישה היחידה, או שאנחנו שתיים בין עשרה גברים. אני נוסעת לפגוש לקוחות, ובדרך כלל אני האישה היחידה בחדר. ישיבות שיש בהן יותר משלוש נשים? נדיר. אני הולכת לכנסים מקצועיים, ורואה יותר ויותר נשים בקהל (עדין, בהערכה גסה, רחוק מחמישים אחוז), אבל על הבמה מדברים בדרך כלל רב מוחץ של גברים.

וזה לא מוזר לי בכלל. כשאני חושבת על ההתבגרות שלי זה ברור לי לחלוטין. להיות "ריאלית" אצלי בתיכון המאוד איכותי ורציני בכפר סבא היה אפשרי, אבל אי אפשר להגיד שעודדו אותנו. את הבנות. ונראה לי ברור לחלוטין שצריך עידוד, אקטיבי. כי את העובדה שגברים הם "ריאלים", ו"טכנולוגים", ומסוגלים להצליח במקצועות האלה אנחנו סופגים מגיל כל כך צעיר, שברור שיש צורך בחויה מתקנת.

אני רואה את האפקט החזק הזה אצלי בבית, עם ילדה בת שלוש וחצי, שכבר מסבירה לי על "צבעים של בנים" ו"צבעים של בנות". אני מבינה לאט לאט עד כמה המדיה, הסרטים והסדרות שראינו, עד כמה הם חקוקים בנו ויצרו את תפיסת העולם שלנו, בדרכים שאנחנו לא מודעים להן, אבל הן משפיעות עלינו.

יש לי הרבה מחשבות על איך אפשר לעשות את זה, ומה הדרך הנכונה. כרגע נראה לי שיש כאן שני אלמנטים שצריך לטפל בהם – הראשון הוא לעודד את הלימודים של מקצועות ריאליים ולמצוא את הדרך לחזק את התלמידות בנושאים האלה (אל תשאלו אותי איך, אין לי מושג). האלמנט השני הוא היצירה של מודלים לחיקוי. אין לי שום ספק שחלק ניכר מהמשיכה למקצוע המשפטים נובעת מכל סדרות המשפט החל מפרקליטי LA, והלאה. ושם היו גם הרבה נשים. בתפקידים בכירים. לבושות בבגדים יפים ועושות הרבה כסף. זה מודל!

נתקלתי לאחרונה בשתי יוזמות שלדעתי עונות על שני האלמנטים האלה בצורה מעוררת השראה.

הראשון הוא יוזמה אמריקאית של סטודנטיות שמתכננות לבלות את הקיץ בסדנאות לבנות שיפתחו תהליכי חשיבה לשינוי חברתי, תוך כדי העצמה של הבנות ולמידה של טכניקות יזמות/עיצוב. יוזמה שנראית לי פשוט מדהימה, והייתי שמחה לעשות אותה בארץ. דווקא לא מדובר בה על מדעים או מחשבים, אלא על חשיבה "עיצובית", אבל הנגיעה לעולם ההי טק נראית לי ישירה וברורה. יש שם סרט קצר ומקסים שמסביר, מומלץ.

https://www.kickstarter.com/projects/1066334211/girls-driving-for-a-difference-a-design-studio-on/description

 

היוזמה השניה היא ישראלית, יותר צנועה ועדין מגלמת את שני האלמנטים החסרים שתארתי. מהממ"ט. http://www.geektime.co.il/project-mehamemet/

 

יש תקווה.

פוסטים קשורים (בדרך זו או אחרת)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *