התכונות החשובות למנהל.ת מוצר תותח.ית על חלל, ובכלל

הידעתם שהיום הוא World Product Day? כן כן, היום הוא היום הבינלאומי בו כל מנהלי ומנהלות המוצר יוצאים מהקיוביקל שלהם אל המרחב הפתוח של חדר הישיבות ורוקדים את ריקוד ה-roadmap 🙂
לכבוד החג המרגש, חשבתי לכתוב קצת על מה באמת חשוב בלהיות מנהל מוצר טוב. 

אני רוצה לדבר על היכולות שצריך מנהל מוצר טוב. בעיני יש שלוש יכולות בסיסיות, קריטיות, שבלעדיהן אין מנהל מוצר טוב:

 1. הקשבה – חלק ניכר מהתפקיד של מנהלת המוצר הוא להיות מסוגלת להקשיב – גם לללקוחות, או ללקוחות פוטנציאליים, גם ל"שוק" – כאן ההקשבה היא בעצם יותר סוג של מחקר, איסוף נתונים. לאסוף הרבה מידע, הרבה מאוד מידע, בראש פתוח – לא לבא עם ההיפותזה שלי ולמצוא לה הוכחות, אלא להפך – לבא בראש פתוח ולהקשיב. להקשיב לא רק למה שנאמר אלא גם למה שלא נאמר, לדברים שהלקוחות לא בהכרח מבינים שהם מתארים.
 2. תעדוף וקבלת החלטות – מעל כל יכולת ההקשבה הזו, אחרי שאספתם מכל העולם את הדרישות והמחשבות שלהם, וניתחתם קבצים על קבצים של נתונים, וקראתם את כל המאמרים ושמעתם את כל הפודקסטים בעולם – בסוף אני כמנהלת המוצר צריכה להחליט מה עושים עם כל זה. יש לי רשימה של 112 פיצ'רים, ויש לי 5 חברי הנהלה שלוחצים עלי כל אחד עם האג'נדה שלו, ואני צריכה להחליט מה עושים היום, מה עושים בחודש הבא ומה לא נעשה לעולם. היכולת לנתח את כל המידע הזה, להוסיף את תחושות הבטן, ובסופו של דבר לקבל החלטה – היא יכולת קריטית של מנהלת מוצר טובה.
 3. הובלה – התלבטתי איך לקרוא ליכולת הזו, כי יש בה הרבה מעולמות ה"תקשורת". היכולת לספר סיפור, היכולת לשכנע, היכולת לתת השראה, היכולת להזיז דברים. החלטתי לקרוא לכל אלה "הובלה", כי זה בעצם הענין. אחרי שהקשבתי, ואחרי שהחלטתי מה אני חושבת שצריך לעשות – עכשיו צריך לגרום לזה לקרות. צריך לספר את הסיפור בצורה משכנעת, צריך לדבר עם אנשים שלא משוכנעים ולשכנע אותם, צריך להזיז דברים תקועים, צריך להיות הרוח במפרשים – צריך פשוט להוביל עד לתוצאה.

זה לא שצריך להוולד עם כל אלה. ברור שהרבה מזה אפשר לפתח, להתאמן, ללמוד, להשתפר. המון. אבל אם את או אתה שוקלים להכנס לעולם של ניהול מוצר, אבל יודעים שאחד משלושת אלה הוא ממש ממש קשה לכם, או לא כייף לכם, או פשוט – לא מתאים, אז תחשבו שוב לגבי קריירה בניהול מוצר.

לא מסכימים איתי? פספסתי משהו מהותי? בואו ספרו בתגובות.

פוסטים קשורים (בדרך זו או אחרת)

3 תגובות

 1. תודה רבה!
  בנושא פריוריטיזיציה, יש לך שיטות עבודה מועדפות? גם קישורים למאמרים בנושא יכולים להיות רלוונטים.

 2. הדס שיינפלד

  יש כל כך הרבה מקומות בעבודה של מנהלת מוצר שמצריכה תעדוף – החל מהמטלות שלי, היום יומיות, ועד ל-roadmap. אין לי דרך אחת לכולם, לכל אחד מהם יש לי כלים אחרים. אני אנסה לכתוב על זה בהמשך.

 3. היי הדס תודה על הכתבה המעניינת !
  מאוד מעניין מה שכתבת על השילוב תכונות הזה שאת מאמינה שצריך להיות במנהל מוצר. כי לי בדרך כלל יצא לפגוש אנשים מ2 סוגים, או כאלה שהתכונות הרכות של "הקשבה", "סובלנות" ופתיחות לדעות שונות חזקות מאוד אצלהם, או ההפך אנשים שהתכונות היותר חזקות של "הובלה" "אסרטיביות" "קבלת החלטות" מאוד חזקות אצלהם.
  לדוגמא אנשים שהם אנשי שיחה מעולים שיודעים להקישב ובאמת להבין את הצרכים האמיתי של המשתמש, אבל לצד זה הם גם מופנמים והיכולת להוביל ולפעול באסרטיביות קצת פחות באה להם בקלות.
  או לדוגמא אנשים הפוכים, שהם מאוד אסרטיביים ומניעים לפעולה, אבל יכולת ההקשבה והסבלנות שלהם פחות חזקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *