שובו של הניוזלטר

שמעתם כבר על substack? מדובר בשרות שמאפשר לכותבים, בכל נושא, לפרסם את התוכן שלהם באופן עצמאי, ולקוראים להרשם לקבל את התוכן כניוזלטר באימייל. החידוש – מעבר לתוכן החינמי, סבסטאק מאפשר לכותבים לגבות כסף עבור השרות. המודל שהם ממליצים – לכתוב חצי מהתוכן לקהל הרחב, וחצי נוסף, לקהל המשלם.

השרות קיים כבר כמה שנים, אבל בחודשים האחרונים הוא תופס תאוצה. אני בטוחה שהמחשבה הזו עלתה בראשו של כל מי שקורא עיתונים – היו שנים שהייתי קונה ידיעות אחרונות בימי שישי רק בשביל הטור של מאיר שלו. שילמתי עבור העיתון 15ש"ח, והייתי שמחה לשלם, נגיד 10 ש"ח בחודש רק כדי לקרוא את הטור של מאיר שלו. נגיד שיש 5000 כמוני, הנה מאיר שלו מקבל 50,000ש"ח בחודש ישירות מקוראי הטור. אין לי מושג במשכורות של כותבים, אבל נראה לי שזו משכורת ממש ממש יפה עבור טור חודשי, ונראה לי שיש יותר מ-5000 איש שהיו מוכנים לשלם.

היתרונות לכותבים
במודל הזה, הכותבים בעצם הופכים להיות עצמאיים.
– חופש מעריכה – לבחור את הנושאים בעצמם, בהאתם להתמחות שלהם
– אפשרות לבמה יותר רחבה – להתעסק בסיפורים יותר קטנים/נישתיים שאין להם מקום בעיתון גדול
– הכנסה ישירה מבוססת ביצועים – בארה"ב הם עשו חישוב שצריך 3500 קוראים משלמים בשביל משכורת טובה
– העיתונאים הם המותג – הם עובדים בשביל עצמם, ויש להם נראות יותר גדולה מאשר כחלק מעיתון/אתר
– העיתונאים מקבלים: תשתית (כתיבה, פרסום, גביה), ביטוח מתביעות
– העיתונאים מפסידים: הברנד של העיתון, הכח של העיתון (תחקירים), צוות ולהיות חלק מקבוצה

רב היתרונות האלה תקפים לעיתונאים וכותבים שכבר יש להם שם, ואנשים יסכימו לשלם עבור התוכן שלהם. הטענה היא שגם לכותבים מתחילים יכולה להיות כאן הזדמנות לעשות לעצמם שם (למרות שנראה לי מסלול קשה), ולהמשיך מתוך הפלטפורמה העצמאית, לגופי תקשורת גדולים יותר.

היתרונות לקוראים
– פוקוס – מקבלים בדיוק את התוכן שמענין אותנו
– אין תלות באלגוריתם של פייסבוק/טוויטר – היום גם אם אני עוקבת אחרי כותב כלשהוא, אני אראה את הטוויט שלו רק כשצוקרברג/דורסי יחליטו שמתאים
– מתחילים במוצר free, ובשביל לקבל יותר – משלמים
– אין פרסומות!
– מקבלים את התוכן במייל – שובו של הניוזלטר

מחשבות מוצריות
– המוצר הזה חייב הרבה לטוויטר – שאפשרה תקשורת ישירה בין הכותבים לקוראים, מחוץ לפלטפורמה של העיתון/ערוץ החדשות. עכשיו יש להם "עוקבים", שעוקבים ישירות אחריהם
– יש כאן שאלה מעניינת מהפרספקטיבה של הפלטפורמה – לכמה כותבים ירשם לקוח אחד? כבר מדברים על subscription fatigure אני צופה שהם יתחילו להציע "חבילות" (לדוגמא "חבילת טק" עם שלושת הכותבים הכי חזקים שלהם, שאני אקבל אותם בניוזלטר יומי)
– זה קצת נשמע לי שכל המוצר הזה היה צריך להיות פלאגאין של וורדפרס
– האם זהו שובו של הניוזלטר? נכון שלמצוא תוכן בתוך פייסבוק וטוויטר זה מסובך, אבל גם האינבוקס שלי בימינו עמוסה מאד מאד, ואני לא בטוחה שתהיה לי מספיק תשומת לב לקרוא משם.

פוסטים קשורים (בדרך זו או אחרת)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *