HADAS SHEINFELD

למה האיפון כל כך מענין?

הייתי השבוע בכנס הראשון שארגן UXI – או כמו שקורא לזה ברק דנין – עושים שימושיות בעברית. סיפרתי כבר על האתר המושקע שהחבורה המוכשרת הזו העלתה לאויר, ועכשיו הם ארגנו ארוע סביב אחד הנושאים הכי “חמים” כרגע – פיתוח ועיצוב לאיפון. אז ראשית ברכות לחבורה המארגנת על אירגון למופת. הנוכחות הרבה בכנס, היתה עדות לענין הגדול בנושא שלו (אם פספסתם יש סיכום ומצגות כאן). מה שגרם לי למחשבות שונות.

השאלה הראשונה שעלתה בי במהלך הכנס היתה – למה זה כל כך מענין? למה המשיכה הגדולה?
חייבים להודות, וחשוב מאוד לציין (כמו שאודי סלנט מפלאפון חזר והדגיש) – האיפון הוא לא מכשיר mass market, לא בישראל וגם לא בעולם (כמו שמראה הגרף בהמשך, המקור בגיגהאום). האם הוא יהיה? על כך הדעות חלוקות, ואני עדין בדעה שהוא לעולם לא יהיה הטלפון המוביל בשוק. נוקיה היא שחקן חזק ביותר (גם בארץ) ו-RIM פונה יותר ויותר לשוק הפרטי מעבר לשוק העסקי ומתחזקת כל הזמן (יותר בחו”ל אבל גם בארץ זה יקרה). גם אם כל האנשים סביבכם מסתובבים עם איפון – אל תשלו את עצמכם, הם מיעוט. טיפונת מספרים – ההערכות מדברות על כ-300,000 איפונים שנמכרו בארץ מתוך שוק של יותר מארבעה מליוני לקוחות של החברות הסלולריות (כן, בישראל מדברים על יותר מ-100% חדירה של הטלפונים הסלולרים).

נתח השוק של הטלפונים הסלולרים בעולם - לפי מערכת הפעלה
נתח השוק של הטלפונים הסלולרים בעולם - לפי מערכת הפעלה

אז למה הוא כל כך מענין האיפון, אם הוא לא באמת המוביל בשוק?

ובכן אפשר לפשט את התשובה לשתי הסיבות הבסיסיות ביותר (בעיני) –

1. סיבה “מערכתית” – האיפון הוא מכשיר חשוב לחברות הסלולר. אודי סלנט דיבר על האקוסיסטם של העולם הסלולרי, שמתחיל בחברות הסלולר והתשתיות שלהם, עובר דרך החברות שמספקות את “ציוד הקצה” (יצרניות הטלפון), ומגיע עד ללקוח הסופי. הסיבה המערכתית לכך שהאיפון כל כך מענין, הוא שזה מכשיר שחברות הסלולר רואות דרכו את העתיד, ואת הדרך שלהן להגדיל הכנסות.

נכון שאפל היא ספק קשה ביותר, וחברות הסלולר לא רגילות שמעמידים להן תנאים, בכל הרמות – מחיר, שרות, תכנים. חברות הסלולר רגילות להיות שחקן המפתח במערכת האקולוגית הזו, ואפל מקשה עליהן מאוד. הסיבה שבכל זאת יש להן אינטרס להציע את המכשיר (מעבר להייפ, לבאז, ולכל שאר מילות השיווק), היא ענין הגלישה.

אין המוני משתמשים באיפון, אבל מי שיש לו איפון משתמש באינטרנט הסלולרי הרבה הרבה הרבה יותר מאשר משתמשים הטלפונים האחרים (הכוונה באינטרנט סלולרי היא לגלישה באינטרנט דרך הטלפון, אם ישירות באמצעות דפדפן או באמצעות אפליקציות יעודתיות). אי אפשר להמעיט בחשיבות הענין הזה. החשיבות היא עצומה בעיקר מפני שחברות הסלולר מבינות (מאוד לאט) שההכנסות שלהן משיחות רק הולכות וקטנות (מסיבות רבות ושונות – בעיקר בגלל היכולת של המשתמשים לדבר עכשיו בחינם דרך שרותים כמו סקייפ ופרינג), ושאחת הדרכים היותר אפקטיביות להגדיל את ההכנסות היא דרך מה שנקרא “שרותי data”, כלומר שרותים שמבוססים על מעבר נתונים  או בעברית – אינטרנט. כך שלקוחות האיפון מכניסים לחברות הסלולריות הרבה יותר כסף מלקוח רגיל.

אז הסיבה לחשיבות האיפון היא העובדה שהוא מאפשר ותומך ו”מעודד” את המשתמשים בו לצרוך הרבה תקשורת נתונים, מה שבסופו של דבר מוביל לגדילה בהכנסות של החברות הסלולריות (יש! הכנסות! גדילה!).  הנתונים מראים שכמעט בכל אירופה – הגלישה באיפון גדולה מהותית מבכל המכשירים האחרים (המקור).

לא רואים הרבה - אבל האיפון שולט בכל אירופה
האפור זה איפון בכל הארצות

2. סיבה “אנושית” – הלקוח הסופי, מי שכבר יש לו איפון – מאוד מאוד אוהב את האיפון שלו. חוית המשתמש היתה ללא ספק ייחודית שכיצאה לשוק, והיא עדין האיכותית גם בהשוואה לשאר האפשרויות הדומות בשוק. חוית המשתמש היא אחת התכונות החזקות ביותר של אפל, והמשמעות היא שהמשתמשים פשוט “מאוהבים” באיפון שלהם. לא תמצא משתמשי נוקיה משתפכים על המכשיר שלהם. ממש לא. יש לציין שמשתמשי בלקברי בדרך כלל מאוד מרוצים מהמכשירים שלהם, אבל זו יותר שביעות רצון, ופחות התלהבות התאהבותית שכזו. השימושיות יוצאת הדופן של האיפון היא שמובילה אנשים להשתמש בו הרבה יותר, גם כמשחק (חנות האפליקציות מלאה משחקים), וגם לפעילויות הרבה יותר מורכבות, יומיומיות, פונצקיונליות – החל מחיפוש כתובת על המפה, דרך עדכוני אימייל ו-RSS, ועוד.

כך ששתי הסיבות האלה הן למעשה “סיבוביות” – המשתמשים אוהבים את האיפון, משתמשים בו יותר מטלפונים אחרים, אז גם חברות הסלולר מרוצות ממנו.

עוד מחשבה שעלתה בי בזמן הכנס, כמי שהתעסקה בעבר רבות באפליקציות למכשירים סלולרים (לפני עידן האיפון), ו”סבלה” רבות מהמגבלות והשונות של המכשירים השונים, היה ברור בעיני ההבדל בהתיחסות לפיתוח באיפון בין מי שבא מהפיתוח לעולם הסלולרי, לבין מי שבא מהפיתוח לעולם האינטרנט (המחשב). מי שמגיע מעולם הסלולר מתיחס לאיפון כשיפור עצום, הכל אפשר לעשות שם הרבה יותר בקלות. עבור מי שבא מעולם הרשת – המכשיר מגביל את המפתחים ומציב בפינהם אתגרים רבים. דוגמא אחת מרבות –  בעיני אודי סלנט מפלאפון המסך של האיפון ענק, בהשוואה למכשירים שהוא עבד איתם עד עכשיו. בעיני ברק דנין והפאנל – המסך קטנטן, ויש התלבטות גדולה איך לדחוס אתרים שלמים למסך הזה (התשובה היא כמובן לא לעשות את זה).

לסיכום – מסתמן שהאיפון אהוב מאוד על משתמשיו, מה שהופך אותו גם לאהוב על חברות הסלולר. אני חיבת להודות שאני עדין לא השתכנעתי (מהסיבות הידועות), אבל אין ספק שמבחינת פיתוח הוא אחד הנושאים החמים ביותר היום.

מה דעתכם, קוראים יקרים שלי, האם האיפון אי פעם יהיה מכשיר mass market?
האם הגלישה בסלולר (באיפון ובמכשירים אחרים) תהיה חוויה של כלל האוכלוסיה?
האם יש טעם להשקיע בפיתוח לאיפון או שבקרוב כולנו נסתובב עם איפאדים שונים, שבהם פשוט נגלוש דרך בראוזרים?

_________________________________________________

עוד קריאה בנושא:

לא מתרגשת מהתפוח

איפון פיירפוקס ומה שבינהם

מצאתי משהו טוב באיפון

8 Responses

 1. התשובה היא (כמה מפתיע) – כן.
  בדיוק כפי שהאייפוד היה בתחילת דרכו מוצר צריכה לקבוצה קטנה של אנשים (בעלי מק) ורק אחרי כמה דורות (והוספת האחים הקטנים אייפוד נאנו וכו’) הוא הפך למוצר המוני כך גם יקרה לאייפון.
  מעבר לכך, ובניגוד לשאר המכשירים, יתרון נוסף של האייפונים הוא התמיכה בכל מוצרי החומרה שנוצרו עבור האייפדים – רמקולים, מחברים וכו’. אנשים נוטים להתעלם מזה, אבל לדעתי מי שהשקיע וקנה רמקולים יקרים לאייפוד שלו לא יחליף למכשיר מחברה אחרת.
  מבחינת פיתוח אפליקציות לעומת כתיבת אתר ווב שיודע להציג את עצמו בצורה ראויה על האייפון, כיום פיתוח אפליקציות עדיף מכיוון שלא לכולם יש חבילת דאטה בלתי מוגבלת ומכיוון שעדיין אפליקציות עולות יותר מהר מאתרי ווב; כל זה יכול להשתנות עוד דור או שניים כשמהירויות הרשת יגדלו וכשיכנסו שיפורים בספארי.

 2. נתח השוק של סמארטפונס בארה”ב ובעולם רק גדל (בעשר עד עשרים אחוזים בשנה). האייפון (לפחות עד היום) נהנה מהגדילה הזו. עם היציאה של גירזה 4, תהיה הוזלה משמעותית של גירסה 3, מה שיגדיל את התפוצה שלו עוד.
  אפל, מוכרת מעט מוצרים ומרוויחה מהם הרבה, אבל ככל שהתחרות מול אנדרויד (ווינדווז מובייל 7) תגדל, תהיה שחיקה ברווחיות ומלחמה על נתח שוק. זה עדיין כדאי לאפל בשביל להינות מהמכירות באפ-סטור.

  איתי

 3. איתי אני מסכימה איתך שנתח השוק של הסמארטפונים עולה, כמו שציינתי אני חושבת שגם RIM מנסים לנגוס בנתח הזה יותר מעבר לשוק הקלאסי שלהם של אנשי עסקים. אני גם חושבת שהאפסטור הוא אכן המהפכה השניה של האיפון (מעבר לענין השימושיות). גם כאן מי שמגיע מעולם המובייל מבין את גודל המהפכה, כי אפליקציות הרי היו כבר שנים, אבל נתח השוק שהשתמש בהן היה קטן עד פצפון.
  לירון – הייתי בטוחה שאתה תגיב בקשר לכמה שהמשתמשים מאוהבים באיפונים שלהם… 🙂

 4. אני מסכים לחלוטין לגבי סממני ההתאהבות שמשתמשי אייפון מציגים כלפי הצעצוע שלהם.
  נוקייה תמיד הייתה הטלפון הפונקצינאלי ביותר בשוק. גם אני נכוויתי מספר פעמים כשעברתי לטלפונים אחרים (אריקסון – יאק, סאמסונג – יאאאאק) וחזרתי לחיקה החמים של נוקיה. אבל פונקציונאלי זה לא סקסי, ואל מוכרים משהו אחר לגמרי. לא נראה שנוקיה מחזיקה איזושהי מערכת הפעלה סקסית בקנה, ובארה”ב היא הרבה פחות פופולרית מאשר בישראל או באירופה. בשורה התחתונה, כשהשוק עובר משוק מוכוון חומרה לשוק מוכוון תוכנה, מעמדה של נוקיה ישחק.
  אייפון, בגלל הסגירות והשליטה המוחלטת של ג’ובס וחבריו, מרתיעה לא מעט טאקי’ס שחושבים שקוד פתוח צריך להגר גם למכשירים הניידים. חווית גלישה דומה לזו של אייפון בסביבה פתוחה כבר קיימת בדמות גוגל אנדרואיד ולהערכתי תזכה לפופולריות רבה כשהעולם יחשף לה יותר. המכשירים המאגניבים באמת (אינקרדיבל, איבו) עדיין לא תומכים בGSM ומוגבלים לארה”ב בלבד. לפחות בקרב הטאקי’ס ניתן לראות הערכה רבה (אם לא סוג של התאהבות גיקית) כשמדובר באינקרדיבל. כשאירופה תיחשף למכשירים הללו נתח השוק של אנדרואיד יזנק.
  בגלל הקוד הפתוח שיוביל למערכת יציבה ואיכותית ובגלל שאפליקציות רבות הן חינמיות (בניגוד לאייפון) מה שיהפוך את האנדרואיד למכשיר משתלם הרבה יותר. זה יוביל לכך שאייפוד יהיה מה שמקבוק הוא לפי.סי – משהו שכולם חושקים בו אך מעדיפים אלטרנטיבות זולות יותר. הדבר נכון פי כמה בישראל, בה מק פופולרית פחות אפילו מבאירופה.
  האם ילדות יסתובבו ברחוב עם אנדרואיד במבט מאוהב? לא. אבל לדעתי, הצורך להיות מאוהב בגאדג’ט שלך טבוע בעיקר במשתמשי מק 🙂

 5. האפ-סטור הוא אמנם פרה חולבת, אבל הגבלת היכולת ליצור ולהפיץ תוכנה תגביל בסופו של דבר את מבחר התוכנות הזמינות לאיפון. סביבות אחרות, ידידותיות יותר למתכנת, יתנו הרבה הרבה יותר אופציות. אנשים אמנם מריירים (?) על המק והאיפון, אבל בסופו של יום הם חוזרים הביתה וכותבים מסמכים ב-Office ואימייל ב-Outlook.

 6. שי – אני מאוד אוהבת את התחזית שלך, שהאיפון ישאר מכשיר נישה של הנלהבים לדבר. לירון כמובן טוען ההיפך, ונצטרך פשוט לחכות ולראות.
  בענין האפסטור, נראה לי שזה יכול להיות נושא לפוסט בפני עצמו (שלא לומר דוקטורט). מצד אחד, המגבלות שאפל מכריחה את המפתחים לעבוד מולם, וההתחלקות ברווחים – הבעיתיות ברורה. מצד שני, יש כאן קהל גדול ש”למד” או מסכים לשלם עבור אפליקציות, ולמרות שרב האפליקציות המורדות הן חינמיות, עדין המודל של תשלום עבור תוכן לא ממש הצליח בשום מקום אחר בעבר.
  מה שבטוח – יהיה מענין.

 7. הדס,
  אם את כותבת פוסט על האפ-סטור, יהיה מעניין לשמוע מה דעתך על המהפכה הבאה שהיא HTML5.
  The new Chrome OS model , where your gadget is just a caching acceleration tier, vs the current install me from the appstore software model.

  איתי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

עוד תוכן מעולה מהבלוג

דיברתי כבר די הרבה על openai, וגם על גוגל, אבל איפה מיקרוסופט כאן? קודם כל, היא כמובן אחת המממנות הגדולות של...
כבר עשר שנים אני מעורבת בהובלה המקצועית של כנס productX מדי פעם גם יוצא לי לעמוד על הבמה, דבר שאני מאוד...
המהפיכה האמיתית שגוגל הכריזה עליה בארוע לפני 10 ימים, היא שהם עומדים לתת בדף תוצאות החיפוש את התשובות המלאות, ולא...
נושאים נוספים